Humminbird
Humminbird fish finders - Výhoda, která je okem neviditelná, ale pod vodou zřejmá.
Objevte svět Humminbird fish finders a vstupte do nové dimenze profesionálního rybaření. Pomocí nejmodernější technologie - reprezentované společností Humminbird - můžete přesně určit polohu, hloubku a dokonce i chování ryb pod vodou. Prohlédněte si mořské hlubiny jako nikdy předtím - s detailními snímky a přesnými údaji, které maximalizují vaše šance na ulovení každé ryby. Vyzkoušejte rozdíl, který vám Humminbird nabízí: Ostrost, přesnost a spolehlivost - při každém nahození. Podívejte se na naše ukázkové video a přesvědčte se, proč si profesionálové vybírají Humminbird.
RADAROVÝ LEXIKON HUMMINBIRDOVÝCH RYB
DEFINICE NĚKTERÝCH ČASTO POUŽÍVANÝCH POJMŮ
Terminologie týkající se rybího radaru
Dvojrozměrný obraz: Tradiční zobrazení radarového obrazu, vlastně výřez části prostoru, zobrazený v rovině. Při přímé jízdě je výsledkem rovnoměrný výřez dna, který však nemůže reprezentovat například prostorovou polohu ryb nad ním nebo tvary dna.
Třírozměrný obraz: Dvourozměrná reprezentace dává obrazu další hloubku, kterou se snaží reálně reprezentovat získané prostorové detaily. K tomu zařízení používá buď zkreslenou síť, nebo grafické prvky (tmavé/světlé stínování), případně kombinaci obojího.
Vysílací zařízení:< /strong> Vysílač a přijímač jsou vyladěné části sonarového systému, které vysílají a přijímají sonarové signály a spolupracují se snímačem. Vysílače Humminbird jsou schopny poskytovat extrémně vysokou frekvenci pulzů/pípání a jejich výstupní výkon lze přizpůsobit různým hloubkám a podmínkám. Kromě toho jsou vysílače schopny vysílat vysoce přesné impulsy potřebné pro vysokou separaci echa a echa. Přístroje Humminbird jsou velmi citlivé, ale pouze v úzkém frekvenčním pásmu, aby odfiltrovaly rušivé signály z cizích zdrojů. Kromě toho mají široký dynamický rozsah, a proto jsou vhodné pro příjem velmi slabých i silných signálů, aniž by silné signály maskovaly ty slabé.
Baterie: S výjimkou přenosných verzí výrobci nikdy nedodávají k rybímu vyhledávači baterii. Požadované napětí přístrojů je 12 voltů, jejich proudový odběr se liší podle typu, ale obvykle se měří v miliampérech za hodinu. Pro většinu přístrojů postačí baterie s kapacitou 4-8 ampérů, která vám umožní používat radar bez obav dlouhé dny. Zakupte si gelovou miniaturní pracovní baterii, abyste předešli poruchám radaru způsobeným kolísáním napětí. Nedoporučujeme připojovat radar na ryby přímo k baterii elektromotoru bez vhodného filtru pro potlačení rušení, ale náklady jsou výrazně vyšší než u samostatné baterie.
Nabíjení baterie: To znamená, že po zadání změněných parametrů (citlivost, zobrazení lůžka, autorita atd.) se zobrazí všechny předchozí údaje podle změn, nikoliv pouze údaje zaznamenané po změně. Tím se liší od běžného způsobu práce, kdy se podle změn zobrazují pouze nová echa. Okamžité obnovení obrazovky vede k přesnějšímu a jemnějšímu nastavení obrazovky, protože uživatel vidí své změny na celé obrazovce. Díky pozastavení obrazovky může uživatel rychleji a snadněji rozpoznat mnoho různých změn.
Paměť nastavení:Vytvořili jste Nastavení se zachovávají, i když je zařízení vypnuto na neurčitou dobu, a to i na delší dobu.
Rychlost diagramu: (pohyb mapy ozvěn) Uživatelem nastavená rychlost, kterou se diagram vytvořený ze zobrazených ozvěn dále pohybuje na obrazovce. Při rychlejším nastavení se na displeji objeví více pingů (zvukových impulsů) a obraz je podrobnější, ale tyto informace se také rychleji pohybují po obrazovce. Při pomalejším nastavení můžete zobrazené ozvěny pozorovat déle, ale detaily jsou méně viditelné. Nejlepší nastavení závisí na zvyklostech uživatele a označuje se jako "@-10dB" nebo "@-3dB". Použití menšího rozdílového bodu ("větší" čísla se záporným znaménkem) znamená, že se pro měření používají slabší signály.
Decibel: Jednotka akustického tlaku nebo intenzity ozvěny.
Dvousvazkový vysílač: Dvouvazkový vysílač, obvykle se používá 20 a 60 stupňů. To také znamená dvě frekvence, ale zobrazení na obrazovce se od dvoufrekvenčních zařízení liší tím, že při kontrole lůžka se zobrazuje pouze část úseku lůžka snímaná trvale instalovaným menším vysílačem, větší plocha se používá pouze k detekci objektů (ryb), které do ní vnikly. span>
Dvoufrekvenční zařízení (DualBeam PLUS®): Při použití radaru jsou vysílány dva paprsky současně a ozvěny generované oběma vysílači se na obrazovce promítají buď nad sebou, nebo samostatně vedle sebe. Hodí se k analýze terénu i k vyhledávání ryb.
Echo:Jiný název pro odražené ultrazvukové vlnění, můžeme mu říkat signál, vlna apod.
Citlivost: Nastavte ji tak, aby se na obrazovce zobrazovalo více nebo méně detailů. Méně citlivé nastavení, které má za následek nižší rozlišení, se doporučuje v zakalené vodě nebo při velkém množství sedimentů, ale vede k potížím s detekcí ozvěny. Vyšší citlivost se naopak doporučuje pouze v čisté vodě. Přístroj zvýrazňuje nejsilnější sonarové ozvěny světle šedým tónem. Na obrazovce je zobrazuje černě. Někteří uživatelé tento způsob zobrazení upřednostňují, protože kontrast je vyšší a obraz je jasnější, ale nelze rozpoznat typ vodního dna (tvrdé nebo měkké).
Povrchové proudy: Rušivé ozvěny jsou způsobeny odrazem sonarových signálů, které mohou být způsobeny malými předměty v blízkosti vodní hladiny, jako jsou řasy, a vzduchovými bublinami. Ve slané vodě je rušivých ozvěn více než ve sladké vodě, protože neustálý pohyb větru a vlny mísí vodu se vzduchovými bublinami. V extrémních případech můžete změnit tovární nastavení v položce nabídky "Surface interference" (Rušení na hladině), aby se rušení snížilo.
Blikač: V podstatě koláčový graf zobrazující změnu hustoty a tloušťky dna v poměru k celkové hloubce vody.
Invertovaná škála šedi:Invertuje zobrazený obraz, silná echa jsou zobrazena bíle, slabší echa jsou zobrazena stále tmavší barvou. Obraz se jeví ostřejší a citlivost je lepší, protože slabší ozvěny jsou lépe viditelné. Invertované odstíny šedé mají obzvláště pozitivní vliv na čistou vodu. Zakalená voda je indikována mnoha rušivými ozvěnami mezi obrazem rybího radaru a obrazem podvodní kamery. Vypadá to téměř, jako byste kopírovali podvodní fotografii, ale zobrazený obraz je samozřejmě zkreslený a jeho proporce neodpovídají skutečnosti. V každém případě je rozdíl oproti běžnému zobrazení obrovský a k interpretaci zobrazeného obrazu není třeba abstrakce. Navíc je vhodný i pro zobrazení bočního obrazu.
Frekvence: kmitání zvukové vlny za sekundu. Typická frekvence rybího radaru je 200 kHz, která poskytuje dobrý výkon v měnících se podmínkách. K pronikání do větších hloubek by bylo možné použít nižší frekvence, které by však poskytovaly horší rozlišení. Vyšší frekvence poskytují lepší rozlišení v menších hloubkách. Společnost Humminbird používá několik různých frekvencí, které vyhovují různým podmínkám.
Ekran FSTN: Obrazovky systému Film Super T wist Nematic jsou známé svými černými a vysoce kontrastními pixely.
Kompatibilita s GPS: Moderní, serióznější vyhledávače ryb (přibližně od nižší střední třídy výše) již obsahují software pro správu GPS. Jde o to, že připojením antény (což není dlouhý drát, ale přerostlý plastový hřib) se náš rybí radar změní na plnohodnotné zařízení GPS s velkým displejem, které lze používat současně s funkcemi rybího radaru (např. Polohová sekvence pro viděný obraz, abyste později našli cestu zpět)
Rychlá instalace: Držák obrazovky umožňuje rychlou a snadnou instalaci a demontáž vašeho Humminbirdu pouhým stisknutím tlačítka. Všechny kabely jsou integrovány do nosné konstrukce, takže není nutné žádné další kabelové připojení. Podpěrná konstrukce navíc umožňuje sklopení zařízení o 90 stupňů a otočení o 360 stupňů.
Hal-ID+: Pomocí speciálního softwaru dokáže interpretovat sonarové echo a určit, zda je objekt mrtvý. Pokud ozvěna objektu splňuje velmi přísně zvolené podmínky, zobrazí se symbol ryby a její hloubka. U zařízení DualBeam a DualBeam PLUS® jsou ryby detekované úzkými paprsky o frekvenci 200 kHz maskovány jako satirické symboly ryb a široké paprsky o frekvenci 83 kHz jsou maskovány jako obrysy ryb. Přístroj ve skutečnosti nemá nic společného s klasickým významem radaru (spíše bychom jej mohli nazvat echolokačním zařízením, sonarem nebo třeba vyhledávačem ryb), ale vzhledem k jeho trvalé rozšířenosti ve veřejném mínění nazýváme všechna zařízení pracující na principu ultrazvukového odrazu a vhodná pro mapování podvodního světa.
Rybí alarm: Samozřejmě se nejedná o upozornění na rybu, ale o upozornění rybáře, když přístroj detekuje objekt klasifikovaný jako ryba.
Rybí pasti: Obrázek vytvořený pohybem v paprsku sonaru. Tvar půlměsíce je vytvořen tak, že se objekt nejprve v důsledku pohybu přiblíží k paprsku a poté se od něj opět okamžitě vzdálí. Naměřená vzdálenost objektu je proto větší na okrajích jeho paprsku než ve středu. Pravděpodobně pochází od ryb.
Dosah:< /strong>Maximální vzdálenost, do které mohou paprsky sonaru ještě proniknout. I ten nejjednodušší přístroj pozná více než největší hloubku tuzemské vody, takže jeho velikost má význam pouze pro použití v moři.
Podsvícení:Nastavitelné podsvícení obrazovky pro snadné použití v noci.
Přenosná verze: Většina rybářských radarů je "" To znamená, že konec napájecího kabelu je připojen k budoucí baterii zakoupené samostatně, obrazovka vyžaduje pevnou montážní plochu a vysílač je trvale připevněn k zádi lodi. Přenosná zařízení (PT nebo přenosná verze) představují komplexní jednotku, kdy je obrazovka umístěna v nárazuvzdorné a vodotěsné plastové krabičce, ve které je vytvořen prostor pro malou baterii s přímým připojením k zařízení a vysílač dostává odnímatelný přísavný kotoučový nástavec, který můžete libovolně připevnit na loď. Upozorní vás na dosažení nastavené teploty.
Zesilovač s časovou proměnlivostí:Jedna z funkcí softwaru, který zpracovává ozvěny sonaru tak, aby se objekty stejné velikosti (např. ryby) zobrazovaly na obrazovce stejně velké. Takovým zesilovačem jsou vybaveny všechny kvalitní sonary.
Šířka (délka) impulzu: Sonarový signál udává dobu jeho vysílání do vody. Krátké impulsy vedou k ostřejšímu oddělení ozvěny, ale nemohou proniknout do velkých hloubek, delší impulsy pronikají hlouběji, ale způsobují horší rozlišení ozvěny. Váš rybí vyhledávač Humminbird mění délku pulzů tak, aby hloubka a separace echa byly optimalizovány pro dané podmínky.
Rušivé/rozptylové echo: Nežádoucí vnější zvukové vlny, které narušují optimální činnost sonaru. Rušivá echa jsou "tečky" rozmístěné po celé ploše obrazovky, které se vyskytují z různých důvodů. Elektromagnetické vlny (elektromotory, vodní čerpadla, VKV vysílačky) se projevují jako rovnoměrný vzor teček. Elektrické rušivé prvky lze odlišit od selektivního zapínání a vypínání elektrických zařízení. Problémy lze často vyřešit jiným vedením kabelů nebo použitím samostatné baterie. Hydrodynamické poruchy (vzduchové bubliny, víry způsobené trupem nebo lodním šroubem) se vyznačují nepravidelně rozmístěnými body a obvykle souvisejí s rychlostí lodi. Správná instalace snímače může hydromechanické rušení vyloučit. Informace o správné instalaci naleznete v kapitole "Šumový filtr" návodu k obsluze. zařízení a je v přímém kontaktu s vodou. Vysílač převádí elektrickou energii na zvukové impulsy a vytváří tak sonarový paprsek. Vysílač má jednu nebo více piezoelektrických destiček, které se mírně roztahují a generují zvukové impulsy. Toto zařízení pracuje i v opačném směru, a to tak, že přijímá odražené zvukové impulsy a převádí je na elektrickou energii. Tuto elektrickou energii a signál zařízení zpracovává a zobrazuje na obrazovce. jsou k dispozici v závislosti na typu instalace. Nejběžnější a obsažená v základním balenía je verze pro zadní montáž. Za příplatek jsou k dispozici verze s nalepovacím diskem (mobilní verze), které lze namontovat na elektromotor (se svorkou) nebo které lze instalovat do trupu (bronzové nebo plastové). U posledně jmenované varianty upozorňujeme, že instalace je možná pouze do plastových nebo laminátových lodí (vždy ji přenechte odborníkovi!) a že je třeba počítat s poklesem citlivosti nejméně o 10-20 % kvůli dnu lodi. Je velmi důležité, aby maják zůstal pod vodou bez ohledu na polohu a úhel náklonu lodi. Proto je nejlepší umístit jej blízko kýlové čáry. Vždy dávejte pozor na vzduchové bubliny, které narušují činnost vysílače (např. otáčející se lodní šroub), což znemožní jeho zamýšlenou funkci.
Vysílač bez kabelu: Specialita společnosti Humminbird pro řadu Smatrcast. Jde o to, že vysílač a obrazovka spolu komunikují prostřednictvím rádiových vln, takže mezi nimi není nutné žádné kabelové spojení. To umožňuje připojit maják ke konci vysílače Damil a vysílat dál (max. 30-35 metrů), což umožňuje pokrýt radarem větší oblasti. Nápad je to geniální, ale bohužel ani nyní (prosinec 2007) není ještě technicky dokonalý. Kvůli závadám v napájení malého vysílače jej lze prakticky používat jen zlomek z jeho 400hodinové provozní doby. strong>Při změně dosahu se celkový obraz na obrazovce přístroje Humminbird změní na obraz nového dosahu. Bez této funkce by se zobrazovala pouze nově příchozí sonarová data a předchozí data o oblasti by se na obrazovce pouze postupně posouvala dolů.
Obnovovací frekvence obrazovky: Počet odeslaných a přijatých sonarových signálů za sekundu. Vyšší obnovovací frekvence znamená, že se zobrazí více informací a detailnější obraz vody, ryb a dalších objektů. Mnoho zařízení Humminbird má obnovovací frekvenci 40 x za sekundu v režimu jedné frekvence. Pod vodní hladinou je rychlost šíření zvuku omezena a od hloubky větší než 15 metrů klesá i rychlost aktualizace. V mělčích vodách (mělčích než 3 metry) je k dispozici také frekvence 60 x za sekundu. span>Zastaví pohyb diagramu nebo obrazu, aby bylo možné detailní zobrazení ozvěny.
Výstupní výkon:Množství energie vyzařované vysílačem do vody, které lze měřit buď metodou "RMS" (Root Mean Square), nebo metodou "Peak-to-Peak". Obě metody jsou bezchybné, při porovnávání zařízení je důležité, aby byla zařízení měřena stejným způsobem, protože výsledky měření P-T-P jsou 8x vyšší než výsledky měření metodou RMS. Díky vyššímu výstupnímu výkonu může signál sonaru snadněji pronikat mořskou vegetací a tepelnými vrstvami, dosahovat větších hloubek a pracovat efektivněji navzdory rušení.
Mlhy: Vytváří je lodní šroub a rychlost lodi.
Pohled:< /strong> Nejdiskutovanější a nejdiskutovanější pojem. Jedná se vlastně o kuželový úhel paprsku generovaného vysílačem. Ve skutečnosti samozřejmě paprsek netvoří pravidelný kužel, který se při šíření dále deformuje, ale poskytuje užitečnou informaci pro určení velikosti snímané oblasti. Nejběžnější úhly jsou: 9, 16, 20, 24, 45, 60, 90, 150 stupňů. Je důležité vědět, že zvětšení úhlu pohledu je přímo úměrné velikosti snímané oblasti (při 45 stupních hodnota odpovídá hloubce vody), nepřímo úměrné spolehlivosti detekce.
Druhotná/adresná ozvěna: Termín pro druhou ozvěnu pod první ozvěnou (obrysovou/základní) - kdy se odražená zvuková vlna odráží od vodní hladiny zpět do hloubky a vytváří druhý sníh. Sekundární sníh se často vyskytuje v mělkých vodách a v tvrdých vodách. Za určitých okolností může vzniknout i třetí ozvěna. Tyto sekundární sněhy poskytují informace o stavu vodního dna. Tvrdé vodní dno je tvrdé, měkké dno, které odráží slabý nebo nerozpoznatelný sekundární sníh. Druhým tlačítkem lze také nastavit citlivost přístroje.
Tvrdost dna: Hustota (typ) vodního dna, kterou lze obvykle odvodit ze síly ozvěn. Různá tvrdost spodní vody je indikována různou tloušťkou ozvěn. Tvrdé dno se zobrazuje jako úzká černá čára, měkké dno jako silný a světlejší pruh.
Kontur vodního dna: Profil vodního dna, který se na obrazovce vzhledem k různým hloubkám zobrazuje jako diagram.
Hloubkový alarm: Uživatelem nastavitelný alarm, který signalizuje dosažení nebo nedosažení nastavené hodnoty.
Velká čísla: V tomto zobrazení vidíte profil vodního toku a digitální údaje jsou na displeji zobrazeny velkými čísly pro lepší čitelnost z větší vzdálenosti. Tato funkce je obzvláště cenná, pokud cestujete rychle nebo potřebujete zkontrolovat data na dálku. Díky vestavěnému tachometru se zobrazují také údaje o ujeté vzdálenosti.
Denní počítadlo kilometrů: Zobrazuje uplynulý čas jízdy, průměrnou rychlost a ujetou vzdálenost. Denní počítadlo kilometrů ("Triplog") se zobrazuje pro "zobrazení velkých čísel" a lze jej vynulovat v nabídce Triplog.
Pixely: pixely na obrazovce, počítané vertikálně a horizontálně; údaj charakterizující kvalitu obrazovky. V případě vyhledávačů ryb je celkový počet méně důležitý než počet vertikálních pixelů.
QuadraBeam: K detailní vizualizaci vodního toku se používají 4 konfigurace sonarového paprsku. QuadraBeam využívá konfiguraci DualBeam PLUS pro "vidění" vertikálně dolů a dva další paprsky vysílače pro "vidění" vpravo, resp. vlevo. Tato kombinace umožňuje prozkoumat oblast v úhlu 90 stupňů a určit, na které straně lodi se nacházejí ryby nebo objekty. Na obrazovce tedy vidíte obraz paprsku směřujícího dolů (běžný průřezový pohled) a obraz lůžka, který je rozpoznán při "střetu" dvou bočních paprsků.
Separace radarových vln: Oddělení dvou ozvěn, které jsou blízko sebe, takže je radar zobrazí jako dva jasně odlišné signály (např. dvě plovoucí ryby). Např. dvě plovoucí ryby). blízko sebe nebo v blízkosti různých podvodních struktur). Rybí radary Humminbird mají velmi dobrou separaci ozvěn 6,5 cm v menších hloubkách do 30 metrů. Separace ozvěny se zhoršuje s rostoucí hloubkou, protože k proniknutí do větší hloubky jsou zapotřebí širší impulsy.
Zobrazovací úhel: Funkce pro všechny obrazovky LCD, která charakterizuje boční pohled. Větší pozorovací úhly jsou lepší, ale obrazovka zůstává dobře čitelná i při pohledu z boku.
Rychlost: Rychlost lodi. Lze určit dvě rychlosti: rychlost vzhledem ke dnu a rychlost vzhledem k vodě. Rychlost vzhledem k vodnímu dnu lze měřit pomocí zařízení GPS, rychlost vzhledem k vodě lze měřit pomocí malého lopatkového kola na měřiči teploty/rychlosti, ta druhá je rychlost vody proudící pod trupem. Obě rychlosti se liší v případě proudů a vírů ve vodě. U trawlerů je rychlost vzhledem k vodě obzvláště důležitá, protože ovlivňuje hloubku ponoru sítě. Rychlost vzhledem k vodě je ideální pro navigaci, protože lze vypočítat přesné časy příjezdu. Přístroje Humminbird mohou zobrazovat obě rychlosti. Zobrazuje ozvěny v tradičních šedých tónech. ) & NAvigation & Rangi (měření vzdálenosti). Využívá přesné podvodní zvukové impulsy k určení vzdálenosti a vlastností různých podvodních objektů. Vzdálenost lze určit, protože rychlost zvukových vln se ve vodě nemění, a měří se doba, než dorazí ozvěna. Protože se zvukové vlny ve vodě šíří rychle, sonar pracuje rychle a zaznamenané hodnoty jsou velmi přesné. Ve volnočasových i profesionálních kruzích tvoří sonarová technologie základ pro vyhledávače ryb a měření hloubky. Viz také: Rybí radar!"
Zesílení sonarového echa: speciální funkce přístrojů Humminbird, při které sonarový vysílač/ díky kombinaci citlivosti přijímacího zařízení a inteligentního softwaru. To se provádí tak, že se zobrazí vše, co se ve vodě může pro rybáře vyskytovat a co je pro něj důležité, jako jsou nástražní rybky, ryby, termoklina, řasy, objekty a další.
Sonarový paprsek/ paprsek: Ultrazvukový paprsek v podobě paprsku spočívajícího v šíření ultrazvuku ve vodě.
Šedé tóny: Měnící se šedé tóny označují různou sílu ozvěn, což umožňuje jejich interpretaci. Na základě tradiční metody jsou nejsilnější signály zobrazeny černě, zatímco slabší jsou vždy zobrazeny ve světlejších odstínech šedé.
Témata/objekty/stavby: Jakýkoli objekt v blízkosti vodního toku, který přitahuje ryby. Patří sem srázy v korytech řek, roztroušené kameny, kolonie mlžů, migrace, studny, vyčnívající objekty, jako jsou kmeny stromů, keře a jiné podvodní objekty, jako jsou útesy, zbytky potopených lodí. Přístroje Humminbird zobrazují tyto objekty s vysokým rozlišením a vysokou přesností.
Termoklina (teplotní změny mezi vrstvami): Vrstvy s výrazně odlišnou teplotou, což má za následek vznik ozvěny v důsledku rozdílné hustoty. Tyto vrstvy se na obrazovce obvykle zobrazují jako souvislé a postupné pruhy. Termoklina je pro rybáře a lovce velmi důležitá, protože ryby hledají ideální teplotu a hladinu kyslíku, a proto se mohou nacházet buď přímo nad, nebo pod termoklinou.
Reálné misky pro zlaté rybky: Díky mimořádně citlivému sonarovému přijímači DualBeam PLUS® s 60stupňovým paprskem zobrazuje váš Humminbird skutečné misky pro zlaté rybky, na rozdíl od uměle vytvořených misek pro zlaté rybky a různých symbolů.
Reálný sonar: Tato technologie Humminbird umožňuje dosáhnout pravého okraje okna RTS, čímž získáte detailní obraz o tom, co se právě nachází pod vaším plavidlem. Díky mimořádně rychlé aktualizaci dat (rychlá změna pulzů a pingů) můžete rychle reagovat na změny. V nabídce RTS můžete nastavit, zda chcete zobrazit celý sonarový obraz, nebo jen úzký pruh, který zobrazuje sílu ozvěn s různými odstíny šedi.
Vertikální pixely: Více pixelů = lepší rozlišení, což je důležité zejména ve velkých hloubkách: Vertikální osa obrazovky zobrazuje hloubku, což znamená, že vyšší počet pixelů zlepšuje rozlišení. Tento časový údaj se může výrazně měnit v závislosti na rychlosti plavidla a nastavení sonaru. Na vašem zařízení Humminbird byl optimalizován zejména vertikální pixel. Používá se vysílač WideSide®, který pracuje s paprsky vysílače směřujícími do dvou stran (vpravo a vlevo) a dolů. Pravý a levý paprsek vysílače jsou vhodné zejména pro vyhledávání ryb a objektů podél pobřeží a v blízkosti vodní hladiny. Paprsek vysílače směřující dolů poskytuje informace o hloubce dna pod plavidlem.
X-Press menu: Nejčastěji používané položky menu v jednom okně a pomocí jednoho tlačítka. Položky menu X-Press® se vždy vztahují k použitému pohledu, a proto zobrazují logické možnosti menu pro použitý pohled.
Zvětšení: Zaměřuje se na zvětšené zobrazení objektů ve vodním toku. Díky lepšímu rozlišení a zvětšení můžete lépe a rychleji rozpoznat ryby v blízkosti různých objektů. Při použití zvětšeného zobrazení uvidíte vpravo obraz celé oblasti a vlevo zvětšený obraz. Na zařízení Humminbird můžete přepínat ze sonarového zobrazení na zobrazení se zvětšením stisknutím tlačítka, aniž byste museli používat složitější možnosti nabídky. /strong> pro zobrazení s vyšším rozlišením zaměřené na malou oblast nad vodním tokem. Na rozdíl od běžného zobrazení s přiblížením je vodní tok zobrazen ve stejné části obrazovky i přes rozdílnou hloubku. Tím se narovná obrys vodního dna, ale ryby v blízkosti dna lze lépe rozpoznat. Tuto možnost velmi oceňuje a využívá mnoho mořských rybářů.
GPS a navigační pojmy
Jsou způsobeny dalšími faktory.
Diferenciální GPS: Pro zlepšení systému GPS Pentagonu jsou z pobřežních stanic vysílány korekční signály, které přijímá diferenciál umístěný na přijímači GPS. Tento systém je pomalu nahrazován systémem WAAS a EGNOS (podpora satelitů).
Výstraha o příjezdu: Akustický signál Ten signalizuje, kdy loď dorazila do cíle nebo se k němu nachází v předem stanovené krátké vzdálenosti.
Pevný typ: Označuje, zda zařízení GPS pracuje s 2D nebo 3D pevným zobrazením. Pro pevné 2D zobrazení se zeměpisnou šířkou a délkou jsou zapotřebí pouze tři satelity. Pro pevné 3D zobrazení se zeměpisnou šířkou, délkou a nadmořskou výškou jsou vyžadovány 4 nebo více satelitů.
GPS: Zkratka pro Global P ositioning S ystem, navigační zařízení založené na satelitech. Každá družice vysílá každé dvě sekundy kódovaný signál. Vaše zařízení GPS přijímá signály z viditelných satelitů. Zařízení GPS používá časový rozdíl k určení vzdálenosti mezi jednotlivými satelity.
Studený start: Režim zapnutí, kdy zařízení ještě nemá známou výchozí polohu, tj. při prvním zapnutí po delším vypnutí. Studený start může trvat několik minut. Referenční polohou rozumíme skutečný severní pól (zeměpisný, nikoli magnetický severní pól), takže nedochází k místním rozdílům. Většina přístrojů GPS obvykle používá ve výchozím nastavení severní pól, váš Humminbird může volit mezi "magnetickým" a "ložiskovým" severním pólem.
span>
Orientace: Směr k cíli je udáván ve stupních vzhledem k severnímu směru.
Vyhledávací síť: Speciální funkce přístroje Humminbird, která promítá přesnou referenční síť na konkrétní body na trase. Tato síť slouží k optimalizaci lovu vlečnými sítěmi a vlečnými sítěmi tak, aby byla konkrétní oblast plně a hospodárně využita. Rozlišení vyhledávací sítě lze měnit zvětšováním a zmenšováním mapy. Vyhledávací síť lze otáčet, což umožňuje optimálně přizpůsobit směr plavby lodi podmínkám vln a větru.